Sdílená ekonomika, výhra nebo bolehlav?

Klub techniků na Novotného lávce 5, Praha 1 - v místnosti č. 217 25.05.2017 Od 17.00

Dne 25. května 2017 uspořádalo družstvo Fontes Rerum ve spolupráci s Evropským hnutím panelovou diskusi s názvem „Sdílená ekonomika, výhra nebo bolehlav?“,


která měla podtitul:

„Rozvoj softwarových aplikacích umožňuje poskytovat spotřebitelům nové služby, lepší služby, levnější služby. Zároveň však přináší nové výzvy v oblasti stanovení hranice mezi podnikáním a sousedskou výpomocí, výzvu pro daňové orgány a nová rizika“.

 Sdílená ekonomika či kolaborativní ekonomika je jev, který vznikl v Kalifornii zhruba před 10 let. Hlavní představiteli tohoto trendu jsou firmy, jako Uber (přeprava osob) anebo Airbnb (ubytování osob). Vznik tohoto jevu umožnili „chytré telefony“ a softwarové aplikace, které zajišťují efektivní propojení nabídky a poptávky. Umožní rychle spojit ty co nabízejí přepravu osob s těmi co potřebují někam převézt anebo těch co nabízejí ubytování s těmi, co chtějí bydlet.

V debatě vystoupili pan Juraj Atlas – ředitel a spolumajitel firmy LIftago, která zprostředkuje taxislužbu, dále pak Jan Havlík ředitel z MPO a pan Karel Havliček předseda Asociace malých a středních podniků. V debatě byly probrány všechny pozitiva i negativa tohoto nového jevu. Na straně jedné, nové a levnější služby, rychle dostupné přes mobil. Na straně druhé vzniká otázka placení daní, pracovních podmínek, protože spolu soutěž zaměstnanci, OSVČ s lidmi, kteří ani nejsou podnikateli,

 

Panel se s publikem celkem shodl, že tímto novým jevem se bude třeba intenzivně zabývat, nelze jej zastavit, ale bylo by vhodné sdílenou ekonomiku přiměřeným způsobem regulovat.

 

Snímky z akce:

 

 

 

 

  

Anketa

Cítíte se Evropanem?
 78.4%
 21.6%
Celkem hlasovalo 393 uživatelů Výsledky dalších anket >

Diskuzní fórum

Vstupte