Vzít věk post-pravd vážně

Nadace ABF, Václavské náměstí 833/31, Praha (v průchodu mezi směnárnou a Grandhotelem Evropa). 03.04.2017 Od 17.00

Institut pro politiku a společnost má tu čest po roce opět přivítat profesora Václava Bělohradského, tentokráte s veřejnou přednáškou na téma Vzít věk postpravd vážně
Předpona „post“ sehrála důležitou roli v sebereflexi 20. století. Před adjektivem „industriální“ ohlašovala zlom ve vývoji kapitalismu – nejdůležitější výrobní silou se stává člověka sám, rozvoj jeho rozumu a vynalézavosti. Věk nesmiřitelného boje mezi proletariátem a buržoazií tak pominul sám sebou. Nastal věk řízené společnosti ovládané rozumnými manažery. Před adjektivem „moderní“ pak označuje konec nesmiřitelných sporů mezi překonanou tradicí a moderními formami života.

Můžeme vzít vážně formuli „postpravda“? Rozvíjí nějak sémantiku předpony „post“, nebo je jen výrazem bezradnosti intelektuálů ve společnosti komunikační hojnosti? Znamená snad, že boj mezi osvícenými aparáty pravdy a temnými aparáty mýtů sám byl mýtem, který pominul? Je nějaký způsob, jak slovo „postpravda“ vzít vážně? Pokusíme se na tu otázku najít nějakou odpověď. 

Přednáška proběhne v pondělí 3. dubna 2017 od 17:00 v Nadaci ABF (Václavské náměstí 833/31, Praha -  v průchodu mezi směnárnou a Grandhotelem Evropa).

 Zájemci se mohou registrovat zde: http://www.politikaspolecnost.cz/aktualne/prof-belohradsky-vzit-vek-postpravd-vazne/

 

Anketa

Cítíte se Evropanem?
 78.4%
 21.6%
Celkem hlasovalo 393 uživatelů Výsledky dalších anket >

Diskuzní fórum

Vstupte