VIII. Evropské fórum podnikaní

CERGE-EI, Politických vězňů 7, Praha 1 29.10.2014 Od 13:00 Do 18:00

Evropské hnutí v ČR a Newton College, a.s., uspořádali od 13:00 do 18:00 hod. ve středu 29. října 2014 konferenci v rámci Evropského fóra podnikaní na téma „Česká ekonomika a inovace“ v CERGE-EI, Politických vězňů 7, Praha 1.

Lektoři:

Jan Mládek – ministr průmyslu a obchodu ČR

Vladimír Tomšík – viceguvernér ČNB

John Hudson - profesor ekonomie, University of Bath, Velká Británie

Jaromír Veber - náměstek ministra pro vysoké školství a výzkum, MŠMT

Pavel Kysilka – generální ředitel České spořitelny, a. s.

Josef Středula - předseda ČMKOS

Karel Havlíček -  předseda představenstva AMSP

Záštitu nad konferencí převzalo Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky. 

Hlavním partnerem je Česká spořitelna, a.s., Mediálním partnerem je EurActiv

https://www.youtube.com/watch?v=xvRRv2t88h8&feature=youtu.be

Když se mluví o ekonomice, jedním z nejvíce skloňovaných termínů jsou inovace. Význam tohoto slova hledala ve středu v prostorách CERGE-EI konference Česká ekonomika a inovace, na které vystoupili mimo jiné ministr průmyslu Jan Mládek, viceguvernér národní banky Vladimír Tomšík a britský profesor John Hudson.

 Konference nebyla pouhým souborem přednášek. Naopak, doprovodila je zajímavá a plodná diskuze, do níž se zapojili zástupci soukromé i veřejné sféry, ale také zástupci vysokých škol, studenty nevyjímaje.

Hlavní hvězdou letošního ročníku byl profesor ekonomie John Hudson z britské University of Bath. Jeho příspěvek „Innovations, the Higgs Bosson and Saving the EU“ přinesl stručný přehled vývoje inovací z pohledu akademika. Představil model lineárních inovací, který se používal do devadesátých let, pro dnešek zdůraznil propojování jednotlivých odvětví v inovacích, jejich vzájemnou spolupráci a zpětnou vazbu. Hudson jako významné hráče inovačních procesů vyzdvihl univerzity. Jejich úkolem je podle něj šířit znalosti, nejen vývoj. Pro rozvoj nových technologií považuje za důležitou kooperaci vysokých škol s nadnárodními korporacemi.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek na jeho slova navázal konceptem duálního systému školství – spoluprací středních i vysokých škol s potenciálními zaměstnavateli budoucích absolventů. Tou je možné dosáhnout vhodné kombinace teorie učené na školách a praxe vykonávané již během studia v podnicích. Akademici a podnikatelé by proto podle Mládka měli přestat „válčit“ a naopak spolupracovat na rozvoji studentů. Jaromír Veber, náměstek ministra školství pro vysoké školství a výzkum, představil operační projekty pro vědu a výzkum a varoval před narůstajícím počtem volných míst zejména na technických školách.

Další příspěvek měl zástupce finančního sektoru, Pavel Kysilka, předseda představenstva České spořitelny. Ve svém vystoupení se věnoval inovacím v bankovním sektoru: „Díky chytrým telefonům již dnes banky začínají být něčím, co je u vás.“ Bankomaty se podle Kysilky postupně stanou páteří bankovnictví. Budoucí úlohu poboček a kanceláří vidí v potřebě lépe pracovat s klientskými daty a komplexně řešit problémy klientů s dalšími subjekty. Svou přednášku shrnul slovy: „Cloud je budoucnost bankovnictví“.  

„Hospodářská politika by se měla snažit vytvořit prostředí, které by napomáhalo tvorbě inovací na tržním základě, ale nijak by je nezvýhodňovalo oproti jiným ekonomickým aktivitám,“ uvedl ve svém vystoupení Vladimír Tomšík, viceguvernér České národní banky. Inovace jsou podle něj kvůli silně průmyslové struktuře českého hospodářství nutnou podmínkou pro úspěšný vývoj ekonomiky.

Přihlásit se na akci

Registrační formulář, položky označené (*) jsou povinné.

 *
 *
 *

 

Anketa

Cítíte se Evropanem?
 78.4%
 21.6%
Celkem hlasovalo 393 uživatelů Výsledky dalších anket >

Diskuzní fórum

Vstupte